Minisjezd knihoven

Dne 22. 5. 2019 proběhne v polické knihovně

31. MINISJEZD DĚTSKÝCH KNIHOVEN NÁCHODSKÉHO REGIONU.

Jedná se o setkání knihovnických pracovníků a dětí, pro které bude připravený dopolední program. Tradice minisjezdů vznikla právě u nás v Polici, kde se konal 1. Minisjezd na jaře roku 1989.

Dali tomu všechno…

Čas nám všem ubíhá a na prožitá léta nám zbývají vzpomínky, které vyprávíme při setkáních s přáteli. Ovšem někteří je dokážou zachytit a napsat. To je případ paní Eva Foglarové, která prožila celý život vedle manžela „nimroda“ a les ji tak provázel každý den. Sepsala krátké příběhy – vzpomínky nejen své, svého muže, ale také jeho kamarádů myslivců.

Přinesla do knihovny desky plné příběhů. Vybrali jsme jich 18 a rozhodli se je vydat. O spolupráci jsme požádali CKV Pellyho domy. O obrázky se postaraly Lucie Foglarová a Jitka Šulcová a fotografie dodal Michal Bareš. A nyní se vám chystáme drobnou knížku představit. Nečekejte velkou literaturu, která se stane součástí učebnic. Ne, jsou to laskavé příběhy, které se odehrály tady u nás a jejich hrdiny jsou les, zvířata a lidé, pro které je les součástí života se vším, co k tomu patří. Jak píše autorka v úvodu: „Pro ně byla příroda nejen velká láska, ale i povinnost starat se o ni. (Tohoto odkazu bychom si měli být vědomi!)“

Ke křtu knížky se sejdeme v knihovně v úterý 9. července v 18 hodin. Srdečně zveme všechny zájemce.

Neboj se vrátit domů

Paní Marie Svatošová, lékařka, spisovatelka, zakladatelka hospicového hnutí v ČR stála v roce 1995 u zrodu prvního českého hospice v Červeném Kostelci. Pomocí a radou se podílela na zprovoznění řady dalších českých a moravských hospiců. Se svými přednáškami neúnavně objíždí republiku a dál propaguje hospicové myšlenky. Její knihy se staly bestsellery. Rodačka z Hlavňova se stala 7. 9. 2016 čestnou občankou našeho města.

V mnoha hospicích najdeme citát: „Našim cílem je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Autorka tohoto výroku dokázala životem naplnit celý svůj život. A nejen životem, také smyslem a neokázalou službou.

Nyní vydává další knihu. Je to kniha rozhovorů, které s ní vedl pan Aleš Palán, ředitel nakladatelství Kalich. A paní Svatošová ke knize dodává: „Přiznám se, že když Aleš Palán se mnou chtěl psát tu knížku rozhovorů, tak jsem se hodně bránila a byly věci, které jsem si myslela, že nikdy nezveřejním. A on je ze mě vytáhl.“

Marie Svatošová přijede do Police představit svou novou knížku

Žijte dobře, žijte dlouho

je kniha, která se zabývá čínskou tradicí yangsheng (jang-šeng), česky pěstování života. Tato tradice se nepřetržitě vyvíjela přes 2 500 let a slouží jako praktický návod k péči o tělo, mysl a ducha. Autorem je Peter Deadman, který studuje, praktikuje, píše a učí o čínské medicíně a tradicích kultivace zdraví již více než 45 let.

A jak se kniha objevila v polické knihovně? Daroval nám ji pan Milan Schirlo, sám terapeut tradiční čínské medicíny, se slovy, že autor knihy je opravdu uznávaný odborník a on nám doporučuje knihu nejen půjčovat čtenářům, ale také si ji přečíst. Už jen zběžné prolistování knihy a názvy kapitol lákají: Zdraví – úkol a příležitost, Proč jsme nemocní, Kultivace mysli a emocí, Jak jíst, Co jíst, Tradiční čínské cvičení, Příroda, Hudba a tanec, Stárnutí a staří. Přijďte si knihu, kterou vydalo nakladatelství TCM POINT s.r.o. v Polici n. M., půjčit a přečíst.