Týden knihoven 2021

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Dosp-novinky

S podzimem přichází tradiční celorepubliková akce – Týden knihoven. Letos proběhne od 4. do 10. října. Také polická knihovna se k této akci hlásí a připravila pro vás:

Na chodbě před knihovnou bude zahájena výstava fotografií Čtu, čteš, čteme.
Během příměstského tábora starší děti nafotily sami sebe při čtení. Samozřejmě jsou to naaranžované situace, ale knížka Doba kamenná Veroniky Válkové z cyklu Kouzelný atlas putování časem je provázela celý týden a každý účastník si ji nakonec domů odnášel a doma dočetl. Přidejte se, vyfoťte se s knížkou a pošlete nám fotku. Rádi ji na výstavu přidáme.

čtoucí děti
Moderní média a papírové knihy nemusejí soupeřit, ale koexistovat spolu.

Audioknihy

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Dosp-novinky

Fond audioknih byl v posledních měsících obohacen o další tituly. Nestíháte nebo nechcete číst... Právě vám jsou určeny audioknihy – zvukové knihy, načtené našimi předními herci a herečkami.
Přijďte si vybrat například:

NESBO, Jo: Království.
Podle stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Kniha Zlín v roce 2020. -- Čte Filp Švarc.
detektivky - norská literatura

Král se špatnou pověstí

Napsal Věra Plachtová na . Odesláno do Dosp-novinky

Výstava na chodbě knihovny představuje na 8 panelech nejen

ŽIVOT VÁCLAVA IV.,

historický, kulturní a literární kontext doby přelomu 14. a 15. století,

ale také ukazuje, jakým rozmanitým způsobem se o době Václavova panování mluvilo a psalo v pozdějších staletích.

Hlavním cílem bylo poukázat na skutečnost, že Václav IV. nebyl jen tím lenivým opilcem, jak ho častokrát vypodobňovala dobová i pozdější propaganda, ale především tím, kdo dokončoval stavební projekty svého otce a kdo zakládal nové hrady. Václav IV. byl vzdělaný a měl velkou zálibu v umění, v literatuře a v bibliofilství. Na druhou stranu právě špatná pověst zapříčinila zájem romantických spisovatelů, pro něž byl Václav symbolem rozervanectví. Podobné motivy se různě objevují i v pozdějších dobách u tvůrců historických románů.    

Výstavu zpracoval Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR a byla podpořena z programu Strategie AV 21.

Na posledním, devátém panelu najdete nabídku knížek z fondu knihovny, ve kterých se toho o Václavu IV. dozvíte více. Registrovaní čtenáři si je mohou vypůjčit v oddělení pro dospělé.